Sal de Añana flytande mineralsalt 300 ml
125kr inkl. moms
Jämförpris: 416,67 kr/l
Flytande salt från Añana
Añanas källvatten är mättat med salt redan när det kommer upp ur berget. I stället för att låta det avdunsta till kristaller tappas det på flaska som det är. Saltet fördelar sig därmed jämnt och går att dosera tunt över färdiglagad mat, sallad, grillade grönsaker, fisk och kött.
Om producenten
Det delikata Añana-saltet är erkänt världen över sedan 1851. Det var då saltmakarna presenterade produkten på The Universal Exhibition i London och fick en bronsmedalj samt ett hedersomnämnande.
Saltet tas från Añanadalen, en plats med speciella förutsättningar. Det som idag är Añanadalen var en gång i tiden, för mer än 200 miljoner år sedan, ett stort hav som torkade ut och lämnade flera kilometer tjocka lager av salt. Saltarbetarna i dalen får fram saltet genom det saltvatten som bildas när färskt vatten från många olika källor passerar lagren.
Under en avdunstningsprocess framträder saltet. Tack vare att saltet tas fram utan någon som helst industriell förädling blir det en naturlig produkt med många fördelar.
Nettovikt: 300 ml
Ursprung: Spanien
Region: País Vasco, Álava
Förvaring: Torrt och svalt.
Ingredienser: Salt.
Antal per låda: 6 st






