Toro Albala Vinagre Balsamico PX Premium lagrad 50 år 250 ml

1 235kr inkl. moms

Jämförpris: 4 940,00 kr/l

Artikelnr: 3402 Kategorier: , Etiketter: , , , , , Producent:

Toro Albalá Balsamvinäger Pedro Ximénez Premium lagrad i 50 år
Ursprungsmärkt: DOP Vinagre Montilla-Moriles

En av världens mest exklusiva vinägrar och husets absoluta flaggskepp: byggd på en solera anlagd 1960 och lagrad i amerikanska ekfat i 50 år, i strikt begränsad produktion. Toro Albalá beskriver den själva som en av världens bästa söta vinägrar. Ett halvt sekel på fat i varje flaska: det här är vinägerns motsvarighet till ett stort årgångsvin.

Smak och doft
Djupt ebenholtssvart, med komplex doft av rostade toner, kakao, russin, fikon och dadlar. Smaken är tät och koncentrerad, med mjuk syra på 6 % i fin balans mot den soltorkade Pedro Ximénez-druvans naturliga sötma.

Passar till
Foie gras, blåmögelost, grillat kött och rostade grönsaker. Några droppar räcker långt, och den gör succé till jordgubbar och vaniljglass.

Om producenten
Toro Albalá grundades 1922 i Aguilar de la Frontera, när familjen byggde om ortens gamla elkraftverk till bodega. Historien lever kvar i husets mest kända vin, finon Eléctrico, och i dag räknas Toro Albalá som en av de mest ansedda producenterna i Montilla-Moriles, med den soltorkade Pedro Ximénez-druvan som sitt signum.

Vinägrarna mognar i bodegans egen vinägerkällare i Moriles, en av Spaniens största med över tusen ekfat, och bär det skyddade ursprunget D.O.P. Vinagre de Montilla-Moriles. Lång fatlagring, gamla soleror och druvans naturliga sötma ger några av Spaniens mest karaktärsfulla vinägrar, gjorda med samma hantverk som husets berömda långlagrade viner.

Volym: 250 ml
Ursprung: Montilla-Moriles, Spanien
Förvaring: Torrt och svalt.
Ingredienser: Reduktion av must från torkade Pedro Ximénez-druvor och vinvinäger. Innehåller sulfiter.
Näringsdeklaration per 100 ml: Energi: 811 kJ/194 kcal Fett: 0 g varav mättat fett: 0 g Kolhydrater: 47,92 g varav sockerarter: 29,92 g Protein: 0,65 g Salt: 0,015 g
Syrahalt: 6 %
Producent: Toro Albala
Antal per låda: 6 st

Produktblad (PDF)Tekniskt varucertifikat

Fråga om vinägern

Svar direkt, med uppgifterna från förpackningen.

Till exempel