Hoppa till innehåll
FÖRRÄTT

Lantpaté med ibéricofläsk, anklever och pistage

Tid135 min
SvårighetAvancerad
Portioner10 pers

En grov fransk lantpaté gjord på ibéricokarré, sidfläsk och anklever, med pistagenötter som ger färg och tugg. Den bakas i vattenbad och pressas över natten, så gör den dagen innan. Till den serveras snabbpicklad rödlök, cornichoner och en enkel sallad med sherryvinägrett. Räcker till tio skivor.

Så gör du

  1. Koka upp ättika, socker och vatten. Häll lagen över skivad rödlök och kyl.

  2. Mal karré och sidfläsk grovt. Hacka anklevern i små bitar. Blanda med lök, vitlök, ägg, grädde, brandy, pistagenötter och kryddor.

  3. Provstek en liten bit och kontrollera kryddningen. Packa färsen tätt i en terrinform och lägg lagerbladen ovanpå.

  4. Täck formen och baka i vattenbad i 150 °C till 72 °C innertemperatur.

  5. Kyl snabbt och ställ sedan under lätt press i kylen över natten.

  6. Skär tio skivor. Vispa ihop olivolja, vinäger och senap, vänd salladen i vinägretten precis före servering och lägg upp med cornichoner och rödlök.

Skiva lantpaté med pistage, cornichon, picklad rödlök och sallad
0

Nyhetsbrev

Nytt från Spanien, och 10 % på nästa köp.

Vi skriver några gånger om året när nya varor kommit in från våra producenter. Anmäl dig så får du en rabattkod på 10 % att använda i webbutiken.

Koden kommer med mail när du bekräftat din adress. Gäller privatkunder, en gång, i 60 dagar, vid köp från 300 kr. Avsluta när du vill. Integritetspolicy

S
Salmantinos
Spansk delikatessexpert
Gratinerade gösqueneller i svampsås med krutonger och körvelTonfiskcrudo med björnbär, örtolja och tagetesblad i en djup tallrik