Krämiga kantareller på spanskt surdegsbröd
Fyra rejäla tostas där kantarellerna får sällskap av krispig pata negra-bacon och gratinerad manchego. Svampen torrsteks först så att all vätska försvinner, sedan får den fräsa vidare i baconfettet med smör, schalottenlök och vitlök. En skvätt torr fino kokas in nästan helt innan grädden, den rökta paprikan och chilin gör stuvningen tät och krämig. Alltihop läggs på tjockt rostat surdegsbröd, täcks med grovriven manchego och gratineras tills osten bubblar och fått mörkt gyllene fläckar. Frasigt, rökigt och fett på det sätt som bara en varm tapa kan vara.
Så gör du
Stek pata negra-baconet långsamt tills det är ordentligt krispigt. Lyft upp det och låt fettet vara kvar i pannan.
Rensa kantarellerna och torrstek dem tills all vätska försvunnit. Tillsätt baconfettet, smöret, schalottenlöken och vitlöken och stek tills svampen fått fin färg.
Slå på sherryn och reducera nästan helt. Tillsätt grädde, rökt paprika och chili och koka ihop till en tät, krämig stuvning. Vänd tillbaka det mesta av baconet och smaka av med salt och svartpeppar.
Pensla brödskivorna med olivolja och rosta dem ordentligt på båda sidor.
Lägg brödskivorna på en plåt, fördela kantarellstuvningen ovanpå och täck generöst med riven manchego. Gratinera under grillelementet på 225–250 °C tills osten bubblar och fått mörkt gyllene fläckar.
Toppa med resten av det krispiga baconet, rikligt med gräslök, lite extra rökt chili och några droppar olivolja. Servera direkt.





